شيرآلات پروپرشنال در صنعت هدروليك چه كاربردي دارند

شيرهاي پروپرشنال از انواع شيرهاي هيدروليك به شمار مي‌آيند كه توسط يك مدار كنترلي الكترونيك قابليت كنترل دقيق فشار سيال هيدروليك را بر عهده دارند. اين شيرها با كنترل ميزان دبي سيال، نيروي اعمال شده را چه به صورت خطي و چه به صورت دوراني افزايش يا كاهش مي‌دهند.

شيرهاي پروپرشنال هيدروليك ، در پاسخ به سيگنال كنترل از نوع الكتريكي يا الكترونيكي، جريان با فشار سيال را مي كنند.

اين گونه پروپرشنال هيدروليك مي توانند به منظور كنترل مقدار كميت مورد نظر ( فشار، جريان و جهت بي نهايت وضعيت موقعيت دهي شوند. عملكرد شيرهاي تناسبي در طيف گسترده اي مابين عملكردي سولونوئيدي از نوع قطع و وصل و شيرهاي الكتروهيدروليك سرو قرار مي گيرد.

شيرهاي پروپرشنال هيدروليك به سه دسته تقسيم مي شوند كه اين تقسيم بندي بر اساس نحوه عملكرد آن ها است.

 خريد شير پروپرشنال از هيدروليك نادري


به طور كلي شير پروپرشنال را مي توان در سه دسته تقسيم نمود:

كنترل جهت

كنترل دبي

كنترل فشار


به منظور محافظت از پمپ هيدروليك در برابر افزايش يا كاهش ناگهاني فشار استفاده مي شوند. همينطور در شرايطي كه ميزان فشار بايد تحت شرايط متغيري اعمال شود از اين شير‌ها استفاده مي‌شود.

براي آشنايي با نحوه كاركرد اين شير هيدروليكي مي توانيد اين ويدئو را در آپارات تماشا كنيد

تماشاي ويدئو در آپارات

اين نوع شيرها هم در صنايع و ماشين‌هاي صنعتي كاربرد دارند و هم در صنايع نظامي؛ به خصوص در سيستم‌هاي كنترل و هدايت باله‌هاي موشك‌ها و جت‌هاي جنگي.

شيرهاي پروپرشنال مي‌توانند دقيقاً همان تغييري كه در فشار ورودي دريافت كرده‌اند به وسيله انتقال نيرو در سيال غير تراكم پذير، در خروجي اعمال كنند.

 


كاربرد شير پروپشنال هيدروليك


با توجه به اينكه شير پروپشنال از دقت بسيار بالايي برخوردار است، كاربرد چشم گيري در صنايع مختلف دارد.

صنايع نظامي

پرس هيدروليك

نورد فلزات

ماشين كاري


شير پروپشنال مانند ساير شير ها در سه دسته كنترل جهت، كنترل فشار و كنترل جريان موجود است و كنترل جهت، فشار و دبي را با دقت بسيار بالايي انجام مي دهد.

در شير پروپشنال كنترل جهت، متناسب با تغيير ولتاژ ورودي شير علاوه بر كنترل جهت سيال، كنترل سرعت هم انجام مي شود و به اين ترتيب حركت عملگرها تحت كنترل قرار مي گيرد و شروع و پايان حركت جك به آرامي رخ مي دهد. در شير پروپشنال كنترل فشار تنظيم فشار با دقتي بسيار بالاتر از شير هاي هيدروليك معمولي انجام مي شود. در زمينه شير پروپشنال كنترل جريان نيز مي توان اين نكته را بيان كرد كه كنترل دبي خروجي با دقتي بسيار بالا انجام مي شود.

كاركرد شير هاي پروپرشنال هيدروليك :


شيرهاي پروپرشنال هيدروليك به ويژه براي كاربردهايي مناسب هستند كه فشار يا جريان خروجي بايد متغير باشد، يا در فرايندهايي كه با تركيبي از متغرها مثل فشار، دبي و يا تغيير جهت‌هاي متوالي مواجه هستيم.

اين شيرها قابل اطمينان و مقرون به صرفه هستند و امكان پاسخ سريع و كنترل مداوم را ايجاد مي‌كنند و با دستيابي سريع به فشار يا جريان پايدار، مي توانند به كاهش زمان چرخه فرايند كمك كنند.

نمونه اي از كاربرد شير پروپرشنال، يكسان نگه داشتن فشار مايعات در مخازن در حال تخليه است. فشار خروج مايع، در مخازن مايعاتي كه تحت فشار هواي آزاد هستند، به تدريج و با پايين آمدن سطح مايع، كاهش مي يابد. در مخازني كه به شير پروپرشنال مجهز هستند، فشار مايع در حال تخليه، در هر حال، روي فشار ثابتي قابل تنظيم خواهد بود.

 

​​​​​​​

دانلود كاتالوگ شير پروپرشنال

قيمت شير پروپرشنال در بازار صنايع ايران


بر اساس كاربرد و مصارفي كه براي آن در نظر گرفته شده است قيمت هاي مختلفي دارد. در حال حاضر جنس هاي موجود در بازار بسيار متنوع بوده و اين قطعه صنعتي به دليل ساختار ساده اي كه دارد توليد داخل هم دارد. در حال حاضر شير پروپرشنال ايراني نيز توليد مي شود. با اين حساب قيمت و برند هاي مختلف متنوع و زيادي براي آن در بازار ايران وجود دارد كه هر يك مزيت مخصوص به خود را دارد. شما مي توانيد براي راهنمايي هاي بيشتر و اطلاع از قيمت شير پروپرشنال هيدروليك و انتخاب آن با كارشناسان فروش هيدروليك نادري در اراتباط باشيد

منبع :

https://idat.ir/@kardival.link/266229-كاربرد-شير-پروپرشنال-هيدروليك-در-صنايع

تا كنون نظري ثبت نشده است
ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در رویا بلاگ ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.